Více k produktu, jeho využití a důležitá upozornění.

Co je to propolis?

Propolis je směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů.  Má protizánětlivé a bolest snižující účinky, ničí bakterie, bacily a viry. Důležitou součástí jeho složení je řada vitamínů a minerálů.

O propolisu se říká, že může pomáhat s celou řadou problémů – akné, nachlazení, afty, onemocnění dásní i drobné poranění a ranky, které se díky němu hojí rychleji. Také posiluje imunitu, dezinfikuje a je vhodný pro prevenci různých infekcí, chřipky a dalších onemocnění.

Propolis využívali už staří Egypťané, Řekové a Asyřané, především k hojení ran, na podporu imunitního systému a ke zmírnění obtíží zažívacího traktu.

Propolis je tuhá, hnědá pryskyřičná látka vyráběná včelami k dezinfekčním a stavebním účelům. Základem je pryskyřice získaná ze stromů, kterou včely zpracovávají za pomoci enzymů ve svých žlázách. Včely jej používají k utěsnění různých trhlin a prasklin v úlu, ale také chrání úl před patogeny, škodlivými a cizími látkami. Propolis je po staletí ceněn pro své úžasné vlastnosti a léčivé schopnosti.


Jaké je využití propolisové tinktury?

Kapky s obsahem účinných antimikrobiálních látek lze použít k lokální, bodové aplikaci na kůži nebo v dutině ústní. Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné hojivé účinky. 

Propolisové kapky můžete používat na řadu vnějších problémů, zejména plísně a kožní onemocnění. Použít je můžete také při bodové aplikaci například na akné, afty, kuří oka, bradavice nebo opary. Je vhodný i k ošetřování bércových vředů, proleženin, hemeroidů, různých druhů poranění, kožních plísní, křečových žil, opařenin, rozpraskaných pat, jizev atd.

Blahodárně působí na lidské orgány, nervovou a krevní oběhovou soustavu. Dokáže mírně tlumit bolest, má hojivé a regenerační účinky. 

Má dezinfekční a antibakteriální účinky, působí protizánětlivě ničí nebo brzdí viry, kvasinky a plísně. Je vhodný jak pro léčení, tak i pro předcházení nemocí. Má posilovací a povzbuzující účinky pro imunitní systém. 

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace zařadit na týden přestávku. 

Počítejte s tím, že přírodní léčba nezabere do druhého dne. 


Než začneme propolis užívat - důležité informace před aplikací.

Před prvotním použití propolisu provedeme zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži, vetřeme tinkturu smotkem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži do 24 hod. zarudnutí nebo pupínky, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné.


Doporučené dávkování pro 60% tinkturu.

Při vnitřním použití můžeme kapky nebo tinkturu pít zředěnou pro zachování imunity (stačí několik kapek denně), nakapat do trochy vody, popř. mléka, medu nebo na kostku cukru. Dávkování se liší podle typu onemocnění. 1 x denně 1 ml (15 kapek). Tinkturu je možné po zředění i kloktat. Nepoužívejte při známé přecitlivělosti na propolis. Nepřekračujte doporučené dávkování.

Doporučené dávkování pro 96% extra silnou tinkturu.

Při vnějším použití stačí postižené místo natřít tinkturou či opláchnout. Propolisovou tinkturu aplikujte bodově na postiženou oblast, popřípadě s pomocí vatové tyčinky na afty nebo na ekzém kdekoli na povrchu kůže.  Nepoužívejte při známé přecitlivělosti na propolis. 

Doporučujeme použití propolisu konzultovat s lékařem či lékárníkem.


Skladování: Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě. Neskladovat na přímém slunci a v mrazu.

Pozor, tinktura může barvit!


Tyto informace byly získány z veřejně dostupných zdrojů (webové stránky o léčbě propolisu, herbáře nebo učebnice biologie).

WordPress Theme built by Shufflehound.